Czym jest Pasja?

Dziś o temacie bardzo ważnym – pasji w życiu i pasji w pracy.

Pomóżcie! Jak znaleźć swoją pasję, która sprawi, że mimo zarabiania pieniędzy będę się realizować i samodzielnie nakręcać? Chyba mam kryzys”. Ludzie często pytają mnie o pasję.

Uważam to za bardzo ważny temat, bo większość z nas chce mieć pasję. Każdy z nas zna lub słyszał historię osoby, która poświęciła życie pasji i jest to dla nas ideał, do którego dążymy.

Co to jest pasja?

Czy jest coś w ogóle takiego jak pasja?

Co to znaczy? Czy można budować swoje życie w oparciu o pasję? A co jeśli jej nie czuję?

A jeszcze gorzej, jeśli jej w ogóle nie mam?

Czy to skazuje mnie na brak satysfakcji z tego co robię?

Według definicji Wikipedii: Hobby – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Czyli możesz mieć pasję, która niekoniecznie staje się Twoją pracą. Możesz mieć coś, co daje Ci ogromną radość, ale nie musisz tego zamieniać na pracę. Co więcej, niejednokrotnie okazuje się, że kiedy zaczniesz próbować zarabiać na swojej pasji to pasja przestaje Ci już dawać przyjemność. A odczuwanie radości i przyjemności z robienia tego to właśnie jest sedno pasji! Przewrotnie można powiedzieć, że niejednokrotnie szukanie pasji po to, aby na tym budować swoją karierę, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak znaleźć swoją pasję? Odnosi się jednak do tego, jak znaleźć pracę, która będzie Twoją pasją. I tutaj jeszcze jedna definicja pasji. Pasja to “silne, namiętne przejęcie się czymś, zamiłowanie do czegoś, przedmiot czyjejś namiętności”.

Kiedy przychodzisz z pytaniem – Jak znaleźć pasję w swoim życiu? – chodzi Ci o to, aby:

  • rano budzić się z uczuciem radości na to, co Cię dziś czeka w ciągu dnia;
  • w trakcie tego, co robisz, potrafić tak się zapomnieć, że nawet nie wiesz, ile czasu minęło
  • mieć poczucie, że to, co robisz, ma większy sens
  • wierzyć, że dojdziesz do czegoś większego, że Twoje życie może będzie inspiracją dla innych.

Są trzy drogi zdobywania i poznawania pasji w życiu.

Droga pierwsza – rodzisz się z pasją

Znasz takie osoby, które od małego wiedziały, co chcą robić w życiu? Historie – już jako 5 latek bawił się tylko autkami, uwielbiał oglądać ścigające się auta i w końcu został kierowcą rajdowym lub już w przedszkolu leczyła wszystkie lalki i misie, w szkole uwielbiała chemię i biologię i zawsze było wiadomo, że zostanie lekarką. Tak faktycznie jest w przypadku części osób – one wiedzą prawie od urodzenia, co chcą robić w życiu. To tak, jak niektórzy rodzą się w bogatych rodzinach. Po prostu od urodzenia mają majątek, na który nie muszą pracować.

Droga druga – natykasz się na pasję w życiu

Kolejni szczęściarze to ci, którym udało się w życiu natknąć na coś, co tak ich zainspirowało, że stało się ich pasją. Na przykład: w szkole masz niesamowitego nauczyciela historii, który “zaszczepia” w Tobie miłość do tego przedmiotu aż poświęcasz się temu, pochłaniają Cię książki, robisz z tego doktorat i wykładasz z pasją historię. Albo widzisz swoją ciotkę, która szyje na maszynie i nagle odkrywasz, że to pasjonujące zajęcie. Zaczynasz od pierwszych poduszek, ubranek dla lalek, aż w końcu nie widzisz siebie nigdzie indziej, tylko we własnej firmie, projektując i szyjąc ubrania. Masz szczęście. Masz pasję.

Z doświadczenia i wiedzy wiem, że te scenariusze trafiają się maksymalnie 20% ludzi. Większość z nas nie doświadcza takiej pasji.

Masz “momenty pasji”, kiedy robisz coś, co daje Ci faktycznie ogromną radość, wielkie zaangażowanie. Już Ci się wydaje, że masz to, że już wiesz, co jest Twoją pasją! Aż tu nagle zaczyna Cię to nudzić. Zaczyna Cię to męczyć. Może nie udaje Ci się na tym zarobić.

Różne są powody, ale generalnie chodzi o to, że zaczynasz mieć emocje, które powodują, że pojawia się fundamentalna wątpliwość czy to jest faktycznie moja pasja, skoro już nie czuję takiej fascynacji jak wcześniej? I im więcej takich chwil zwątpienia przeżywasz, tym więcej wątpliwości się u Ciebie pojawia. Każdy taki “moment pasji”, który przemija, powoduje, że coraz bardziej przestajesz ufać sobie. “Jak mogę uwierzyć ponownie, że to, co teraz robię, co mi teraz daje radość, nie jest tylko przejściowym, miłym zajęciem, a wielką pasją? Przecież za moment znów przestanie mi się to podobać”. I znów dół – że nie masz pasji w swoim życiu, że nie umiesz jej odnaleźć u siebie.

Zbyt wiele ludzi spotykam, którzy nie potrafią się cieszyć życiem, bo “nie mają pasji”. Wiesz, że tylko 13% ludzi pracuje z pasją? (badania Instytutu Gallupa). Ta myśl mnie zawsze przeraża, bo przecież prawie ćwierć życia spędzisz w pracy!

Jest więc trzecia droga – która nie kojarzy nam się od razu z pasją, ale wiem, że dzięki niej ludzie zaczynają faktycznie rozumieć, czym jest pasja w ich życiu.

Droga trzecia – żyjesz z pasją

To jest droga, w której poprzez lepsze rozumienie siebie odkrywasz, czym dla Ciebie jest pasja, a co ważniejsze, co to znaczy: żyć z pasją. Każdy z nas w głębi duszy wie, po co przyszedł na ten świat. W obliczu różnych wymagań, jakie postawiono przed Tobą, sytuacji, oczekiwań, niepowodzeń i kilku jeszcze innych spraw, zagłuszyłaś to, co tak naprawdę Ci w sercu siedzi. Każdy z nas ma tę odpowiedź w sobie, Ty też. Pytanie brzmi: jak to wydobyć i co z tym potem zrobić. Jest na to proces, który pozwala krok po kroku docierać do sedna.

To co jest najważniejsze na tym etapie, w tej drodze numer 3, to zrozumienie, jak musisz żyć, aby czuć pasję każdego dnia, aby mieć poczucie pełnego zaangażowania we wszystko, co robisz, mieć poczucie radości i przede wszystkim sensu.

Każdy z nas ma ogromną potrzebę posiadania pasji w życiu, rozumianej właśnie jako sens tego, co robię, radość z tego, co robię i pozostawienie po sobie jakiejś wartości.

W procesie definiowania, czym jest Twoja pasja, ważne są trzy rzeczy:

  1. Odkrycie Twoich talentów – do czego się nadajesz? Co Ci daje radość?
  2. Zrozumienie swoich wartości – co jest dla Ciebie w życiu naprawdę ważne? Bez czego nie mogłabyś żyć? Jakie wartości chciałabyś przekazać swoim dzieciom? Za co chciałabyś, aby kiedyś ludzie Tobie podziękowali, za co docenili?
  3. Określenie własnej misji życiowej – czyli Twojego własnego, zdefiniowanego, sensu istnienia. Każdy z nas jest tutaj w jakimś celu. Im szybciej to zrozumiesz, tym więcej pasji będziesz mieć w swoim życiu. Misja to Twój przekaz dla siebie samej o tym, jakie działania dadzą Ci spełnienie, a jakie będą pustym zarabianiem pieniędzy.

Połączenie tych trzech elementów: talentu, wartości i misji pozwala na życie z pasją. Sposobów na realizację Twoich talentów, wartości i misji, będzie bardzo wiele. Można wybrać zajęcie oparte o te trzy filary i realizacja każdego z nich będzie Twoją pasją. Będziesz mieć nie jedną pasję, jedno zajęcie, którego poświęcić życie. Będziesz robić wiele rzeczy, wiele zajęć i całość tego będzie stanowić Twoją pasję. Będziesz przykładem osoby, która żyje z pasją.

Życie z pasją jest prostsze, niż Ci się wydaje. Jest na to konkretny system, który pozwala Ci dokładnie takie życie zbudować.

Pamiętaj, żyj na 100%. Na mniej nie warto!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep | Polityka prywatności | Polityka zwrotów i reklamacji | Regulamin konta | Regulamin newslettera | Regulamin sklepu | Kontakt

© 2022 Medycyny Życia

Patronat medialny   

Scroll to Top
Przewiń do góry